Antyperspiranty

Antyperspiranty to produkty służące do ograniczania wydzielania potu, podczas gdy dezodoranty służą ograniczeniu nieprzyjemnego zapachu.
Składnikami czynnymi w tego typu kosmetykach są sole glinu lub kompleksy glinowo-cyrkonowe. Obecność związków glinu w antyperspirantach odróżnia te produkty od dezodorantów. Najczęściej stosowanym składnikiem antyperspirantów jest chlorowodorek glinu (INCI: Aluminum Chlorohydrate).

Bezpieczeństwo związków glinu

Przed wprowadzeniem produktu do obrotu, każdy producent ma obowiązek zapewnić, że wprowadza produkt bezpieczny tzn. między innymi, że nie zawiera w swoim składzie związków szkodliwych dla zdrowia konsumentów. Również w przypadku produktów zawierających związki glinu (stosowany głównie w antyperspirantach Aluminum Chlorohydrate), producent deklaruje, że wprowadza do obrotu produkt bezpieczny. Każdy producent wprowadzający kosmetyk na rynek polski musi działać w oparciu o ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) NR 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych przestrzegając zapisów w nim zawartych. Akt ten odwołuje się do list substancji, które są zabronione lub mogą być stosowane tylko w ograniczonych ilościach w kosmetykach. Związki glinu nie znajdują się na żadnej z tych list, co oznacza brak ograniczeń w stosowaniu tych związków w kosmetykach. 

Kosmetyki to produkty stosowane w celach pielęgnacyjnych i ochronnych, których nie należy stosować na podrażnioną i uszkodzoną skórę. Kosmetyki zawierające związki glinu stosowane na nieuszkodzoną i niepodrażnioną skórę stanowią bezpieczny produkt dla konsumenta.
"Badania" wskazujące na ujemny wpływ kosmetyków zawierających związki glinu na organizm człowieka nie zostały uznane przez liczące się i renomowane instytucje badawcze m.in. bardzo restrykcyjną komisję FDA (Food&Drug Administration). Również wiodące organizacje badań nad rakiem m.in. Cancer Research UK czy American Cancer Society potwierdzają, że antyperspiranty nie są przyczyną raka piersi. W wyniku badań epidemiologicznych ryzyka wystąpienia raka piersi stwierdzono brak związku używania antyperspirantów z ryzykiem powstania raka piersi.

Czy związki aluminum stosowane m.in. w antyperspirantach są niebezpieczne? Biorąc pod uwagę brak jednoznacznych badań i dowodów naukowych na negatywne oddziaływanie związków glinu zawartych w kosmetykach na organizm ludzki, wybiórcze cytowanie opinii autorytetów medycznych, czy niewiarygodne przekazywanie informacji w mediach, tego typu rozumowanie jest całkowicie bezpodstawne.