Wiedza dotycząca skóry

Czerpanie wiedzy ze skóry

Choć skóra każdego człowieka jest inna, to jej nadzwyczajne funkcje pozostają niezmienne: ochrania ciało, wspomaga oddychanie, reguluje temperaturę ciała oraz wytwarza substancje ważne zarówno dla niej samej, jak i dla reszty organizmu. Skóra jest również niezrównanym narządem sensorycznym. Wszystkie te powody uzasadniają jej pielęgnację i ochronę. Co więcej, skóra ludzka jest też najlepszym nauczycielem dla badaczy Beiersdorf ‒ jej mechanizmy biologiczne stale dostarczają nowych inspiracji do opracowywania innowacyjnych składników i produktów.

W centrum badawczym Beiersdorf w Hamburgu (Niemcy) każdego dnia wielodyscyplinarny zespół specjalistów w dziedzinie biologii komórkowej i molekularnej, immunologów oraz biochemików odkrywa nowe procesy zachodzące w głębi skóry ludzkiej. W trakcie tych badań przyglądają się jej uważnie – wykorzystując mikroskopy elektronowe oraz procesy biochemiczne, bimolekularne i dynamiczne procesy komórkowe. Poszukują nowych składników, które w naturalny sposób chronią, wspierają lub stymulują biologiczne procesy zachodzące w komórkach. Substancje te, wchodzące w skład naszych produktów, pomagają następnie odżywiać skórę i optymalizować jej funkcje.

Grupa fizyków i bioinżynierów wspiera badaczy Firmy Beiersdorf w ich pracy, dokonując pomiarów cech charakterystycznych badanej skóry za pomocą najnowszych metod biofizycznych pod kątem zmarszczek, elastyczności, grubości i nawilżenia. W ten sposób Firma ostatecznie demonstruje, że innowacyjne produkty do pielęgnacji skóry Beiersdorf wywierają pozytywny wpływ na cerę oraz wzmacniają strukturę skóry. Misją działu badań Beiersdorf jest bowiem opracowanie zindywidualizowanych produktów, które są starannie zaprojektowane, uważnie przetestowane i naturalnie skuteczne.

Funkcje i struktura skóry

Skóra jest największym narządem w organizmie ‒ jej powierzchnia wynosi do dwóch metrów kwadratowych, a waga dochodzi nawet do 12 kilogramów ‒ odpowiedzialnym za różne zadania. Dzięki około 1,5 mln maleńkich zakończeń nerwowych w skórze można odczuwać drgania i ból, wrażenia dotykowe oraz nacisk i temperaturę. Jako „narząd absorbujący” skóra może wchłaniać substancje z otoczenia do organizmu, na przykład podczas aplikacji produktów pielęgnacyjnych. Płaszcz kwasowy powstrzymuje zarazki przed dostaniem się do organizmu. Wydzielając pot skóra chroni nas przed przegrzaniem. Jest również oczywiste, że skóra stanowi wysoce wyspecjalizowaną barierę chroniącą przed utratą wilgoci, zimnem, światłem ultrafioletowym, podrażnieniami mechanicznymi oraz patogenami.

Każda skóra jest inna

Skóra ludzka jest zawsze taka sama, lecz równocześnie bardzo zróżnicowana: skóra mężczyzn lub kobiet, bardzo jasna lub ciemniejsza, sucha, tłusta i wrażliwa ‒ wszystkie rodzaje wymagają zupełnie innej pielęgnacji. W laboratoriach badawczych Beiersdorf opracowujemy innowacyjne produkty, które w optymalny sposób wspierają naturalne procesy zachodzące we wszystkich rodzajach skóry, tym samym zaspakajamy potrzeby wszystkich naszych klientów.

Nasze marki