Kronika – Grupa Beiersdorf w Polsce

Kronika Troplowitz 1906

18. Stycznia 1863

W Gliwicach rodzi się Oscar Troplowitz, pod którego egidą Firma Beiersdorf została międzynarodowo działającym przedsiębiorstwem. W 1886 r. przeprowadza się do Poznania, aby podjąć pracę w aptece swojego wuja Mankiewicza. W 1890 Troplowitz żeni się ze swoją kuzynką Gertrudą Mankiewicz. Rodzina Mankiewiczów, do wybuchu II. Wojny Światowej, mieszka w Poznaniu i angażuje się w sprawy socjalne (fundacja kuchni dla ubogich w Poznaniu).

29. Kwietnia 1925

Zostaje założona firma Pebeco Wytwórnia Specyfików Beiersdorfa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako polska filia Beiersdorf AG w Katowicach. Koncentruje się na produkcji i sprzedaży pasty do zębów Pebeco i innych wyrobów Beiersdorfa.

20. Sierpnia 1929

Do rejestru handlowego zostaje wpisana Spółka Pebeco Polskie Wytwory Beiersdorf S.A. w Poznaniu. W tym samym czasie spółka w Katowicach zostaje rozwiązana a w Poznaniu rozpoczyna się budowa nowej fabryki.

31. Marca 1931

Poznańska fabryka rozpoczyna produkcję. W latach 30-tych jest jedną z największych fabryk Beiersdorfa.

1937 – 1939

Fabryka w Poznaniu zostaje rozbudowana. Architektura tamtego czasu została zachowana do dnia dzisiejszego.

21. Września 1939

Po zajęciu Polski Zachodniej przez niemiecki Wehrmacht poznańska spółka przechodzi pod komisaryjną administrację Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej i zostaje postawiona pod jej powiernictwem. W czasie okupacji nazwa poznańskiej spółki zostaje zmieniona na Pebeco AG Posen. W czasie wojny produkcja koncentrowała się przede wszystkim na produktach medycznych (opatrunki).

20. Stycznia 1945

Po poważnych zniszczeniach fabryki zostaje wstrzymana produkcja. Straty szacuje się na ok. 60%.

1951

Nazwa Pebeco zostaje zmieniona na Fabrykę Kosmetyków LECHIA Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu. W latach 1952 – 1965 z LECHIĄ zostają zintegrowane dalsze polskie zakłady.

1. Stycznia 1970

Nazwa Firmy zostaje ponownie zmieniona na POLLENA-LECHIA Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu

Wrzesień 1997

Beiersdorf zostaje posiadaczem większości udziałów Firmy, której nazwa po raz kolejny została zmieniona na Fabryka Kosmetyków Pollena-Lechia S.A. W październiku przedsiębiorstwo zmienia nazwę na Beiersdorf-Lechia S.A. Długi proces odzyskiwania praw do marki NIVEA zostaje zakończony.

1999

Beiersdorf-Lechia obchodzi 70-te urodziny NIVEA w Polsce.

Kronika

26. Października 2001

Zostaje otwarta nowa fabryka Beiersdorf-Lechia S.A. w Poznaniu przy ul. Gnieźnieńskiej 32. Do dziś jest to jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w koncernie Beiersdorfa.

Beiersdorf Manufacturing Polska biurowiec

12. Marca 2004

Zostaje otwarty nowy biurowiec Beiersdorf-Lechia S.A. w Poznaniu przy ul. Gnieźnieńskiej 32.

1. Lipca 2005

Na podstawie wyników badań konsumentów w Polsce nazwa przedsiębiorstwa zostaje zmieniona na NIVEA Polska S.A.

Wrzesień 2006

W gliwickim ratuszu odbywa się wystawa „Oscar Troplowitz, 95 lat kremu NIVEA, Gliwice – Hamburg – Poznań“ .Tematem była historia Oscara Troplowitza, a także historia Firmy Beiersdorf, polskich filii w Katowicach i Poznaniu oraz rozwój kremu NIVEA.

Grudzień 2006

Beiersdorf AG staje się w 100% właścicielem polskiej filii NIVEA Polska Sp. z o.o.

Kronika

Lata 2007 - 2008

Zakład produkcyjny w Poznaniu przejął produkcję zaawansowanych produktów kosmetycznych serii NIVEA Visage i Eucerin, cenionych przez klientów na całym świecie.

Wrzesień 2008

Otwarcie nowej części budynku produkcyjnego przygotowanej do instalacji nowych linii produkcyjnych w poznańskiej fabryce.

1 Stycznia 2009

Poznański zakład produkcyjny, prowadzony do tej pory przez NIVEA Polska Sp. z o.o., został wydzielony jako osobny podmiot gospodarczy pod nazwą Beiersdorf Manufacturing Poznań Sp. z o.o. BMP jest spółką-córką Beiersdorf AG w Hamburgu.

27 października 2009

Otwarcie Przedszkola NIVEA na terenie Firmy dla dzieci pracowników Grupy Beiersdorf w Polsce.

Lipiec 2012

NIVEA Polska rozszerzyła zakres swoich działań na kraje bałtyckie: Litwę, Łotwę i Estonię. Przy pomocy niezależnych dystrybutorów dbamy teraz, aby także u naszych wschodnich sąsiadów dostępne były produkty NIVEA.