Od Pebeco do NIVEA Polska: 1945 - 2007 rok

W roku 1946 weszła w życie ustawa o nacjonalizacji, która objęła również Fabrykę Chemiczno-Farmaceutyczną PEBECO. W 1951 r. otrzymała ona nazwę Fabryka Kosmetyków LECHIA Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu. W latach 50. w Polsce panowała powszechna tendencja koncentracji produkcji, która w przypadku fabryki doprowadziła, w latach 1952-65, do przyłączenia kilku zakładów kosmetycznych działających na terenie Poznania: Stempniewicz, Żak, Heza, Falkiewicz oraz Poznańskie Zakłady Przemysłu Tłuszczowego (powstałe z firm Tukan i Blask).

W roku 1965 nazwę Firmy zmieniono na Fabryka Mydła i Kosmetyków LECHIA. 1 stycznia 1970 roku Zjednoczenie Przemysłu Chemii Gospodarczej i wszystkie przedsiębiorstwa w nim zgrupowane dodały do swojej nazwy słowo POLLENA. Stąd przedsiębiorstwo zmieniło nazwę po raz kolejny na Fabryka Kosmetyków Pollena-Lechia Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu, która była właścicielem praw do znaku firmowego i marki NIVEA w Polsce. 

Międzynarodowa NIVEA rozwijała się niezwykle dynamicznie na całym świecie, natomiast jej rozwój w Polsce przebiegał własnym, zgoła odmiennym torem. W wyniku tego doszło do specyficznej sytuacji, w której na świecie istniały dwie marki NIVEA: polska i międzynarodowa. Znak firmowy był ten sam, jednak asortyment kosmetyków był całkowicie odmienny. Beiersdorf AG z siedzibą w Hamburgu wnosił opłaty licencyjne za sprzedaż kosmetyków NIVEA na terenie Polski.

Sytuacja taka istniała aż do lat 90. gdy Pollena-Lechia objęta została Programem Powszechnej Prywatyzacji. Większość jej akcji należała do funduszu inwestycyjnego NFI Octava. We wrześniu 1997r. NFI Octava, Pollena-Lechia oraz Beiersdorf AG podpisały umowę inwestycyjną, na mocy której Beiersdorf AG stał się udziałowcem spółki. W listopadzie 1997 roku nazwę firmy zmieniono na Beiersdorf-Lechia S.A. Od tej pory spółka stała się częścią koncernu Beiersdorf, a NIVEA w Polsce została włączona do międzynarodowej rodziny.

Szybko okazało się, że możliwości produkcyjne fabryki przy ul.Chlebowej były już niewystarczające, w związku z czym w roku 1998 podjęto decyzję o budowie nowej fabryki przy ul. Gnieźnieńskiej 32. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę fabryki odbyło się w kwietniu 2000 roku, a jej otwarcie nastąpiło w październiku 2001 roku. Była to jedna z najnowocześniejszych fabryk Beiersdorfa na świecie. Roczna produkcja wynosiła ok. 6 tysięcy ton kremów i emulsji, co dało ok. 60 mln sztuk kosmetyków.

Od Pebeco do NIVEA Polska

Przez ponad dwa lata Firma Beiersdorf-Lechia S.A. działała przy ul. Chlebowej, gdzie mieściła się siedziba i administracja oraz przy ul. Gnieźnieńskiej, gdzie znajdowała się fabryka. Prace przy budowie nowego biurowca Firmy rozpoczęto w marcu 2003 r. a w marcu 2004 r., po 73 latach, siedziba Firmy została przeniesiona. W nowym budynku administracyjnym Firmy pracowało 130 osób. Inwestycja nowego biurowca wyniosła ponad 20 mln złotych i została całkowicie sfinansowana ze środków własnych Firmy. Na budowę fabryki kosmetyków przeznaczono ponad 100 mln złotych.

W 2004 roku Instytut Badania Opinii i Rynku Pentor przeprowadził na zlecenie Beiersdorf-Lechia S.A. badanie znajomości i wizerunku Firmy. W kontekście uzyskanych wyników okazało się, że tylko 13% respondentów zna Firmę Beiersdorf-Lechia, a wśród nich zaledwie 55% wie, że jest ona producentem kosmetyków marki NIVEA. Natomiast aż 94% respondentów wskazywało nazwę NIVEA Polska, jako najbardziej odpowiednią dla producenta kosmetyków marki NIVEA. Ponieważ to właśnie konsument wyznacza ścieżki rozwoju firmy, z dniem 1 lipca 2005 r. lider polskiego rynku kosmetycznego – zgodnie z sugestiami swoich odbiorców – zmienił nazwę na NIVEA Polska SA.
W grudniu 2006 roku Beiersdorf AG z siedzibą w Hamburgu staje się w 100% właścicielem polskiego oddziału NIVEA Polska S.A.

31.12.2007 zmienia formę prawną na spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przyjmując nazwę NIVEA Polska Sp. z o.o.