Przedstawicielstwo w Polsce: 1925-1945

przedstawicielstwo w

Już w latach 20. Firma rozpoczęła poszukiwania partnerów handlowych w Polsce. Zorganizowano niewielkie dostawy produktów z fabryki w Hamburgu do Polski oraz zarejestrowano wszystkie marki Beiersdorf w polskim urzędzie patentowym. 29 kwietnia 1925 roku zarejestrowano firmę pod nazwą Pebeco Wytwórnia Specyfików Beiersdorfa Spółka z o.o. w Katowicach. Przedmiotem jego działalności, jak zapisano w Rejestrze Handlowym, miało być wytwarzanie i sprzedaż specyfików Beiersdorfa, w szczególności specyfików Pebeco. Nazwa Pebeco wzięła swój początek od pierwszych liter spółki hamburskiej P. Beiersdorf & Co. Firma sprowadzała z Hamburga również inne wyroby Beiersdorfa, przede wszystkim plastry opatrunkowe.

Po czterech latach, 20 sierpnia 1929 r. zarejestrowano kolejną spółkę w Polsce - Pebeco Polskie Wytwory Beiersdorfa Spółka Akcyjna Poznań. Natychmiast rozpoczęto przygotowania do budowy fabryki. Po dwóch latach oddano do użytku nowoczesną, jak na owe czasy, fabrykę kosmetyków. Po uruchomieniu wytwórni poznańskiej, przedsiębiorstwo katowickie zlikwidowano. Dyrektorem został Maksymilian Małuszek, pełniący dotychczas tę funkcję w Katowicach. Pod budowę fabryki zakupiono parcelę przy ul. Chlebowej 6. Jej otwarcie odbyło się 31 marca 1931 roku. Oprócz produkcji kremów i past, fabryka prowadziła również wyrób plastrów opatrunkowych pod marką Leukoplast, Hansaplast, Poloniaplast i Wistaplast. 

W latach 30. fabryka zatrudniała 130 osób i była jedną z największych fabryk Beiersdorfa. Ostateczny kształt fabryki nadano w latach 1937-39. Działania wojenne we wrześniu 1939 r. nie uszkodziły fabryki, a produkcja trwała nieprzerwanie przez okres wojny i okupacji. Po zbombardowaniu fabryki w Hamburgu, na poznańskim przedsiębiorstwie spoczywał dodatkowy obowiązek: produkcja kosmetyków i materiałów opatrunkowych przeznaczonych dla armii niemieckiej. Budynki fabryki zostały zniszczone podczas walk wyzwoleńczych na początku 1945 r.

Na zniszczonych terenach fabryki wkrótce pojawili się pierwsi pracownicy, którzy zaczęli porządkować i odgruzowywać zakład, przeprowadzali podstawowe prace naprawcze, konserwowali urządzenia, które oparły się zniszczeniu.W takich warunkach rozpoczęto powojenną produkcję kosmetyków. Jeszcze w roku 1945 na rynku ukazały się pierwsze wyroby fabryki: krem NIVEA, olejek orzechowy, zasypki dla dzieci, pasty do zębów, wody do ust, wody kolońskie. Pod koniec roku 1946 rozpoczęto produkcję plastrów opatrunkowych: Leukoplast, Hansaplast oraz środków farmaceutycznych: Haematogen, Tussipect syrop i Tussipect krople. W roku 1945 wprowadzono przymusowy zarząd państwowy w przedsiębiorstwach przemysłowych.